Rowerem do pracy? Dobierz odpowiedni strój

Rowerem najczęściej jeździ się na weekendowe przejażdżki lub dłuższe wycieczki. Jednak coraz więcej osób decyduje się na dojeżdżanie jednośladem do pracy. O ile w Belgii, Danii czy Holandii widok menedżera w garniturze i na rowerze nie jest niczym dziwnym, o tyle u nas nadal wzbudza to pewnego rodzaju sensację. Tymczasem jazda na rowerze do pracy to same korzyści, a przy tym wcale nie oznacza ona niechlujnego wyglądu. Jak się przygotować do dojazdu rowerem do pracy?

Jaki strój wybrać na rower?

Dojazd do pracy rowerem pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zadbać o kondycję. Jednak jak się ubrać, aby w pracy wyglądać schludnie i czysto? Praca w korporacji w przepoconych ciuchach, adidasach i z potarganymi włosami to raczej niezbyt dobry pomysł. Przede wszystkim, warto więc uzmysłowić sobie, że jazda rowerem do pracy to nie jest wyścig. Trzeba wyjechać z domu na tyle wcześnie, by móc spokojnie dojechać i nie spocić się.

Strój powinien zapewniać wygodę i swobodę ruchów. W przypadku, gdy spodnie są luźne, nogawki można związać za pomocą żółtej opaski odblaskowej. Zapobiegnie ona wkręceniu nogawki w łańcuch i na pewno będzie wyglądać lepiej niż wysoko naciągnięta skarpetka ze spodniami włożonymi do środka. Odpowiednie zabezpieczenie nogawek jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli do pracy trzeba założyć garnitur. Zamiast marynarki można założyć sweter męski, który zapewni ochronę przed chłodem. Na rowerze można również jeździć w płaszczu, który nie krępuje ruchów. W przypadku, gdy w miejscu pracy obowiązuje reprezentacyjny dress code, warto zainwestować w rower miejski lub holenderski, które doskonale pasują do eleganckich stylizacji.

Oczywiście jazda rowerem w stroju formalnym nie musi każdemu odpowiadać. Zamiast tego można więc postawić na tzw. cycle chic. Najbardziej podstawowa stylizacja to dżinsy, sportowa marynarka oraz koszula. Jeśli jednak ktoś nie wyobraża sobie siedzenia w pracy w ubraniu, w którym porusza się rowerem, to warto zastanowić się nad odzieżą zamienną. Na czas jazdy można założyć t-shirt, bluzę i chinosy, a strój do pracy spakować do plecaka lub torby i założyć dopiero na miejscu. W przypadku, gdy w pracy znajdują się szafki dla pracowników, można tam umieścić kilka oficjalnych zestawów do przebrania. Warto również mieć w pracy dezodorant ręcznik, mydło i krem – na wszelki wypadek.

Najlepsze buty na rower to oczywiście adidasy, ale przecież nie można w nich pojawić się w biurze. Najlepiej po prostu spakować obuwie do torby lub jedną parę zawsze zostawiać w pracy.

Jak przygotować rower do dojazdów do pracy?

Rower przeznaczony do dojazdów do pracy musi posiadać błotniki. Jest to niezbędny element wyposażenia, który zapewnia ochronę przed zabrudzeniem ubrania w czasie deszczowej pogody. Błotnik musi być zamontowany zarówno na przednim, jak i na tylnym kole.

Oprócz błotników w rowerze przyda się także koszyk rowerowy montowany na kierownicy lub bagażniku. Można w nim wygodnie przewieźć aktówkę lub torbę czy inne rzeczy niezbędne w pracy. Wszelkie drobiazgi można natomiast przewozić w specjalnej sakwie zamontowanej do ramy roweru.